ABS Fren Mesafesini Uzatır mı Kısaltır mı

“Abi arabamda ABS var. Frene bastığım gibi küt diye durduruyor.” Cümlesi arabasının havasını attırdı ancak tüm fizik kurallarını alt üst etti. Nicola Tesla bu cümleyi duysa fizikçi olduğuna utanırdı.

ABS Anti Blockade System  kısaltılmış halidir. Yani frenleme anında lastiklerin kitlenmesini önleyen, lastikler kitleneceği anda devreye girip freni bıraktıran, hemen akabinde tekrar freni devreye sokan bir sistemdir.

Amacı duruş mesafesini kesinlikle kısaltmak değildir. ABS nin amacı frenleme esnasında güvenli bir duruş, direksiyon hakimiyetini kaybetmemek ve frenleme esnasında direksiyon manevrası da yapabilmemizi sağlamaktır. Zira kitlenmiş ve kaymakta olan bir aracın direksiyonunu ne yöne çevirirsek çevirelim araç direksiyona cevap vermez.

ABS li fren sistemi tekerin her kilitlenmesinde saniyede yaklaşık 20 defa (markalara göre değişkendir) freni bırakmakta ve araç serbest kalmaktadır. Bu serbest kalma da da araç bir miktar daha yol kat etmektedir. Genel kanının tam aksine ABS fren sistemi durma mesafesini uzatmaktadır. Bazı markalar bu uzatmayı minimize etmek için belli hızların altında ABS yi devre dışı bırakan sistemler üretmişlerdir.  Ne derece sağlıklı olduğu tartışılabilir. Çünkü bu markalar saatte 60 km nin altındaki hızlarda ABS yi devre dışı bırakmışlardır. 60 km/h hızla giden metal ile meydana gelecek bir çarpışmadan çıkan kinetik enerji insanı öldürmeye yetecek güçtedir.

Vel hasıl arabamın markası şu frenimin markası bu. Bunları geçelim ve iyi bir direksiyon eğitimi ile bilinçli bir şoför olalım. Annelerimizin bir nasihatı vardır. “Yavrum biraz daha yavaş”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.