Direksiyon Dersi

Direksiyon Dersi – Direksiyon Eğitimi

Direksiyon Dersi Nedir – Direksiyon Eğitimi Nedir

Öncelikle direksiyon dersinin bir eğitim faaliyeti olduğunu belirtmeliyiz. Direksiyon dersi’ni araba sürmeyi öğrenme olarak algılayan kişi daha eğitimi almadan kaybetmiştir. Eğitimin ne olduğuna burada detaylıca girmeyeceğim.

Direksiyon dersi her şeyden önce artık hayatımızda zaruri olmuş olan araç sürme olayında, kişinin hayatta kalması meselesi aynı zamanda da karşıdaki insanın hayatına saygı gösterme meselesidir.

direksiyon dersi hocası – direksiyon dersi hocalığı – direksiyon eğitimi hocalığı – direksiyon dersi nasıl verilir – direksiyon dersi öğretmenliği

Eğitim faaliyetinin ne kadar önemli ve hassas olduğunu hepimiz biliriz. Öncelikle direksiyon dersi verecek kişi de eğitimci vasıflarının bulunması gerekir. Direksiyon dersi aldığınız kişide öncelikle iyi bir eğitimci vasfı bulunup bulunmadığını gözlemleyiniz.

İnsan bir çok şeyi bilebilir. Ancak başkalarına öğretebilmek için sadece eğitimci vasfının bulunması gerekir. Direksiyon dersinde de direksiyon eğitimi verebilmek için araç sürmeyi bilmek yetmez. Bildiklerini başkalarına öğretebilecek iyi bir eğitimci kişiliğe sahip olmayı gerektirir. Hal böyle olmasa profesyonel özel direksiyon dersine gerek kalmazdı. Herkes araç kullanmayı babasından ve eşinden öğrenebilirdi.

Ancak reel gerçeklik böyle değildir. Direksiyon eğitimi dalında uzman tecrübeli bir özel direksiyon dersi hocası ile mümkündür.

Kişi babasından ve eşinden araç sürmeyi öğrenemez.

Dalında Uzman Eğitimci Kadromuz ile Direksiyon Dersi hizmetimiz konunun bilinci ve sorumluluğu ile yapılmaktadır. Trafikte gezip dolaşarak direksiyon dersi verdiğini sanan değil gerçek bir eğitim hizmetiyle buradayız.

Kaç Saat Özel Direksiyon Dersi Almalıyım – direksiyon dersi haftada kaç gün – direksiyon dersi kaç gün – direksiyon dersi ne kadar sürer – direksiyon dersi ne zaman başlar – direksiyon eğitimi toplam kaç saat

Kişinin kaç saatlik ders programına tabi olacağı her kursiyer için kişiye özeldir ve farklıdır. Her kişinin farklı öğrenimlere farklı tepki ve refleksleri vardır. Bazı kursiyerler dönüşleri yarım saatte kavrayıp geri geri gitmeyi 2 saatte öğrenirken, bazı kursiyerler de geri geri gitmeyi arım saatte kavrayıp dönüşleri 2 saatte yapabilmektedir. Bu tamamen her insanın doğasının farklılığından gelir.

Ancak ömründe hiç araç kullanmayan, araç kullanmayı bilmeyen kişi için özel direksiyon ders saati maksimum 15 saati geçmemektedir

direksiyon dersi nerede verilir – direksiyon eğitim yerleri

Direksiyon Derslerimiz Nerelerde Olacak: Evvela araç kullanmayı hiç bilmeyenler için direksiyon dersleri trafiğe kapalı alanda başlayacaktır. Aracı hareket ettirip dönüş eğitimi de alındıktan sonra derslere trafiğe açık alanlarda devam edilecektir.

direksiyon dersi heyecanı

Direksiyon eğitimi alacak kişi derse başlamadan hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak derse hazır olmalıdır. Kursiyerin gelen durumu tanındıktan sonra varsa heyecanını yenmesi ile ilgili çalışma yapılmalıdır.

direksiyon dersi teorik mi Yoksa Pratik Eğitim midir. direksiyon dersi uygulamalı

Direksiyon eğitimi sonunda araç kullanma eylemi refleks ağırlıklı eylemlerdir. Kişi teoride ne kadar eğitim alırsa alsın aktik trafikte Pratik direksiyon dersi almadığı sürece teoride bildiği bilgiler hiç bir işe yaramayacaktır. Pratiğe geçmiş bir direksiyon eğitimi kişinin düşünmeden otomatik olarak uyguladığı eylemler bütünüdür. Bu yüzden direksiyon dersi mutlaka uygulamalı anlatılması gereken bir öğreti şeklidir.

direksiyon dersi yapılması gerekenler

Direksiyon eğitiminde yapılması gerekenlerden ziyade direksiyon eğitimimde yapılmaması gerekenlerin üzerinde durmak daha doğrudur. Eğitici araç kullanmadan daha ziyade kursiyere hayatta kalmayı öğretmelidir. Şoför hayatta kaldığı sürece acemiliğini nasıl olsa atacaktır. En iyi şoför hayatta kalan şofördür.

Direksiyon Dersi Aldım. Aldığım Direksiyon Dersi Yeterlimi

Kesinlikle hayır. Direksiyon eğitimi sonucunda araç kullanma insan hayatında uzun bir süreç gerektirir. Alınan direksiyon dersi kişinin şoför olma yönünde bir başlangıçtır. Neyi nasıl yapacağını öğrenmesidir. Bundan sonra uzun bir süreçte daha az hata ile ve sağlam bir temelle şoför olma yönünde kendi çaba ve tecrübeleriyle ilerleyecektir. Aracı kullanabilmek kişinin tam olarak şoför olduğu anlamına gelmez. Şoförlük daha uzun bir süreçte bir yaşam ve eylemler bütünüdür.

direksiyon eğitimi alırken dikkat edilmesi gerekenler – direksiyon eğitimi dikkat edilecekler -direksiyon eğitimi nasıl verilir – direksiyon eğitimi kuralları – direksiyon eğitimi teknikleri

Direksiyon dersi mutlaka uygulamalı yapılması gereken bir öğreti şeklidir. Her direksiyon hocası kendi öğreti teknikleri ile bir takım kurallar geliştirmesi normaldir. Bu kuralların kesin bir kaidesi olmamakla her öğretici kendisine özel bir takım kurallar belirler. Genelde öğreti tüme varım metoduyla yapılırken, nadiren tümden gelen metodu kullanan hocalar da vardır. Hangi metodu kullanırsa kullansın direksiyon dersi alınırken vaz geçilmez olarak üzerinde durulacak tek husus hayatta kalmak ve hayatta kalmayı öğretmektir.

direksiyon eğitimi programı

Direksiyon eğitimde programın içeriğini tamamen kursiyerin özel durumu belirler. İlk saatten sonra kursiyer hangi konularda eksikse direksiyon hocası o yönde bir eğitim programı belirleyerek kişiye özel bir eğitim şekli belirler.

direksiyon eğitimi otomatik vites

Halihazırda direksiyon dersi vermekte olduğumuz araç otomatik vitestir. Manuel araç ile ders almak isteyen kursiyerlerimize ancak kendi araçları ile yardımcı olabilmekteyiz.

  1. Rıfat hoca İstanbul Yanıtla

    Hocam gerçekten emek harcayarak güzel bilgiler paylaşıyorsunuz. Trafik güvenliğine önem verdiğiniz için sizi ayrıca kutlamak isterim. Umarım çok kişiye ışık olursunuz saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.