Ehliyet Almak Araç Kullanmak İçin Yeterli midir

Ehliyet Almak Araç Kullanmak İçin Yeterli midir

Araç kullanmak için asal zorunluluk ehliyet alma şartıdır. Yasal olarak ehliyeti olan kişi araç kullanmaya da ehildir. Peki reel gerçeklik ve olağan hayat akışı da böyle mi. Ehliyetinizi aldınız. Gerçekten de araç kullanabilecek misiniz. Siz bu işe ehil misiniz. En önemlisi de kendinize araç kullanmaya ehil hissediyor musunuz.

Mevcut yasal mevzuatımız bir takım eksiklikler nedeniyle ehliyet sahibi olmanız sizi araç kullanmaya ve trafiğe çıkmaya hazır hale getirmiyor.  Tam manasıyla aktif bir şoför olmak için, güvenli bir sürüş yapmak için kendinizin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak için detaylı ve profesyonel bir eğitimden geçmek zorundasınız.

Öncelikle yeterli güvenlik donanımlarına sahip ders aracıyla disiplinli bir proğram ile ders almalısınız. Sürüş yeteneğiniz belirli bir seviyeniz üzerine geldikten sonra var ise kendi aracınız ile ve profesyonel bir eğitimcinin desteğiyle genel tekrar yapmalısınız.Kendinize ait aracınız henüz yok ise araç aldıktan sonra trafiğe çıkmadan önce profesyonel bir eğitimcinin desteğini almalı kendi aracınızla da eğitimi tamamladıktan sonra aktif trafiğe çıkmalısınız. Tüm bu eğitim programları da bittikten sonra en az 3 ay boyunca kendinizin acemi bir sürücü olduğunuzu peşin kabul etmeli ve ona göre daha dikkatli olmalısınız.

Özel direksiyon dersi hocasını seçerken mutlaka dalında uzman ve en önemlisi de bu işi ek gelir olarak değil tek meslek olarak yapan hocalar tercih edilmelidir.

Hoca seçimi yapılırken mutlaka ders programı sorulmalı, ders güzergahları hakkında ön bilgi alınmalıdır.

Özel direksiyon dersinde dersten önce öğrenci seviyesini tespit eden bu tespit sonucunda kişiye özel ders programı yapan hocalar tercih edilmeli. En önemlisi de ders mutlaka boş ve trafiğe kapalı alanda başlamalı. Kolaydan zora doğru artan zorlukla devam eden bir program tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.