Motor Büyüdükçe Yakıt Tüketimi Azalır Motor Hacmi ve Yakıt Tüketimi

Motor Büyüdükçe Yakıt Tüketimi Azalır Motor Hacmi ve Yakıt Tüketimi

Aracın yakıt tüketimi motor üzerine binen gücün miktarı ile doğru orantılıdır. Yani aracın üzerine kaç kg lık yük binerse ve aracın beygir gücü ile alakalı bu yükü kaldırmak için daha çok güç üretmeye çalışacaktır. Üretmek istediği her güç için ise ek yakıta ihtiyaç duyacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse araç boş iken giderken yakıt tüketimi azdır. Araç yüklü iken yakıt tüketimi fazladır. Aynı şekilde yokuş çıkan araç yokuş inen araca göre daha fazla yakıt tüketir. Yani motor üzerine binen yük arttıkça araç daha çok güç üretmek zorunda kalır.

Büyük motorlu araçlar (beygir gücü yüksek araçlar) bu güç üretimini küçük motorlu araçlara nazaran daha kolay üretirler. Bu da az yakmaları sonucunu doğurur. Motor hacmi küçüldükçe (motorun beygir gücü azaldıkça) motor araç ağırlığını kaldırmak için güç üretmeye zorlanacak ve gerekli gücü üretmek için yakıta yüklenecektir.

Ayrıca şuna da dikkat edilmelidir. Motor hacminin büyük olmasından kasıt, aracın beygir gücünün fazla olmasıdır. Bazı markalarda 2.000 cc motorun beygir gücü başka bir marka aracın 1.400 cc araç motorunun beygir gücünden az olabilir. Doğru karar verebilmemiz için odaklanacağımız nokta MOTORUN BEYGİR GÜCÜ ile ARACIN AĞIRLIĞI arasındaki orantıdır. Motor gücü ne kadar yüksek olur, kasa ne kadar hafif olursa o kadar az yakar. Tersi durumda ise çok yakar.

Ayrıca lastik ebatlarının da yakıta etkisi vardır. Detaylar için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.