Özel Direksiyon Dersi

Özel Direksiyon Dersi

Neden Özel Direksiyon Dersi:

Hali hazırda direksiyon dersi veren kurumlar öncelikle ticari işletmelerdir. Her ticari işletmeler gibi doğal olarak öncelikle kar hedefi gözetirler. Kar elde etme hedeflerine ulaşabilmek için sadece kişinin ehliyet sınavından geçmesine odaklanırlar. Verilen direksiyon eğitimleri ehliyet alabilme seviyesine kadardır. Olağan hayat akışında da ehliyet almış olmak başlı başına trafikte araç kullanmaya yetmemektedir. Profesyonel, dalında uzman ve sadece direksiyon dersi vermeyi kendisine meslek edinen kişiden direksiyon dersi almak da gereklilik haline gelmektedir.

Özel Direksiyon Dersi Almak Mutlak Gerekli midir. Tabiki mutlaka gerekli değildir. Aracı olup da kendi kendisini geliştiren, deneme yanılma yoluyla öğrenip çok iyi araç kullananlar vardır. Özel direksiyon dersi bu kişinin öğrenme sürecini hızlandırır. Acemilikte yapılacak kazaların önüne geçer. Kişi acemiliğini atana kadar şoför adayına bir emniyet sigortası oluşturur.

Ehliyetimi aldım. Özel Direksiyon Dersi de Aldım. Tam anlamıyla bir şoförlüğü öğrendim mi? Elbette hayır. Öğrenme kişinin hayatı boyunca süre gelen devam eden süreklilik ve akıcılık gösteren bir olgudur. Kişi yaşının her evresinde yeni bir öğrenme silsilesi içerisinde yaşar. Özel direksiyon dersi kişiye ileriki hayatlarda oluşacak bu öğrenme sürecine bir rehberdir. Kişi her şeyi bir dönemde öğrense idi ve öğrenme olgusu durağan ve biten bir olgu olsa idi şoförlük de bu durağanlık içinde kalırdı. Herkes her şeyi öğrendiği, için hiç trafik kazası olmazdı. Ancak reel gerçeklikte yılların usta şoförü dediğimiz insanlar hatta mesleği şoförlük olan insanlar bile kaza yapmaktadır.

Neden Özel Direksiyon Dersi

Tek cümle ile can ve mal güvenliğiniz içindir dediğimiz anda aslında konu kapanmıştır.

Her insanın yapısı ilgisi yetenekleri ve zekası farklıdır. Bazı insanların sosyolojik zekası yüksek olur o yönde yaşam standardına sahip olur. Bazı insanın mekanik zekası yüksek olur, o yönde yaşam standardına sahip olur. Tamirci olur. Makine mühendisi olur. Mesela bir bilim adamı ve fizikçi olan Nicola Tesla matematiksel zekadan uzaktır. Keşiflerini ve deneylerini  reel ortamlarda yaparken, Albert Einstein fizik kuramlarında daha çok matematiksel verilerden yola çıkmıştır.

Her insanın fiziksel ve ruhsal özellikleri bu şekil değişkenlikler gösterirken hem fiziksel hem ruhsal bir eylem olan araç kullanmanın kişinin öncelikle kendi imgelerini tanımadan test etmeden uzman bir öğreticinin tecrübelerinden istifade edip kendi fiziksel ve ruhsal durumuna uygun kendine özel bir eğitim almadan araç kullanması sadece kendisi ve başkalarının hayatı üzerinde fiziksel deney yapmaktan başka bir şey değildir.

Unutmayın kimse kendisinin ve başkasının fizik ve ruh sağlığı üzerinde tasarruf yetkisine sahip değildir.

Araç koltuğuna oturmak başlı başına bir araç kullanmak değil, kendisinin ve başkalarının yaşam hakkı üzerine bir risk almaktır.

Bu nedenlerle her kişi kendi baskın imgelerini tanıyarak ve bilerek kendisine özel bir direksiyon dersi almalı ve uzman bir kişinin eğitiminden geçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.