Sarsma Bandı Nedir

Hani uzun süre direksiyon sallarız. Saat Gece 02:00 olmuştur. Artık bir an önce eve varsak da yatağa kendimizi atsak diye düşünürken sağ koltukta horlayarak uyuyan arkadaşımızdan homurtuyla horlama arası ne diyorsun deriz. bir iki tekrar eder. Sonra ne dediğini kendi de unutur da “seni direksiyonda uyumasın diye lafa tutuyorum” der ya.

Ya da direksiyonda kendinizi yola vermişsiniz derinden derinden Neşet Ertaş dinlerken arkadaşınız gerekli gereksiz, boş boş geyik yapmaya çalışırken cümlenin yükleminden sonra uykun yok değil mi der ya.

İşte tam bu arkadaşımızın işkencesinden bizi kurtaracak bir alet icat etmişler. Uykusuz yorgun şekilde seyir halinde şeridimiz ihlal etmişsek araç lastikleri kütür kütür bir düz olmayan bir zeminde bizi sallamaya başlar. Sanki ey şoför sen direksiyonda uyudunsa şöyle seni bir gürültülü sallayayım dedim der.

Çok faydalı ve insanın can güvenliğini amaçlayan bir düşünce.

Trafik Güvenliği daire başkanlığı başta oto yollar olmak üzere birçok yere bu bantlardan yerleştirmiştir. Tanım olarak da Ses ve titreşim yoluyla sürücüleri yavaşlamaları ya da seyrettikleri şeridi terk etmek üzere oldukları hususunda uyaran karayolu veya banket üzerinde uygulanan yükseltilmiş veya oyuklu (frezelenmiş) yapılardır demiştir.

Sarsma bantları banket sarsma bandı,orta çizgi sarsma bandı, enine sarsma bandı, oyuklu sarsma bandı, silindirlenmiş banket sarsma bandı, ve yükseltilmiş sarsma bandı şeklinde çeşitleri vardır

Sarsma bandı ile bir kaç fotoğraf aşağıdadır.

sarsma bandı
sarsma bandı
sarsma bandı 2
sarsma bandı 2

Trafikte bunun gibi basit ve küçük bir şeymiş gibi gelen ayrıntılar aslında sadece bizim hayatımızı güvene almaya çalışan uzun soluklu çalışmalardır. Tüm bunlar için siz de kendinize değer verin ve doğru yerden direksiyon dersi eğitimini alın. Eksikliklerinizi tamamlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.