Trafik Işıkları

TRAFİK IŞIKLAIRINI FARKLI BİR PENCEREDEN OKUMAK

Gündelik hayatta olağan hayat akışındaki bir çok doğruyu doğru olarak biliriz.ama bu doğruyu yaşamımızda yeteri kadar formüle edemeyiz. Bu doğrulardan birisi de kırmızı ışıkta durulur yeşil ışıkta geçilir doğrusudur. Daha ilk okuldan beri ve gayet faydalı olduğuna inandığımız şekilde bu doğruları öğreniriz. Ancak yeşil ışıkta kurallara uygun şekilde bir aracın kazasında da bu doğru olan bilgide bir takım eksiklikler olup olmayacağını sorgulamayız.

Peki nedir bu mutlak doğrulardaki eksiklik? Hayatın olağan akışı her zaman bize hakkımız olan hakkımızı kullandırmaz. Biz yeşil de geçtiğimiz halde kırmızı ışıkta yola atlayan bir araç hakkımızı gasp edebilir. Eksik bilgide işte tam burada ortaya çıkar.  Bu gerçeklikler bize bu doğru bilgilerimize bir takım tecrübeden kaynaklı bilgiler eklememiz gerektirdiği sonucunu çıkartır.

Öncelikle şunu bileceğiz yeşil ışık ve kırmızı ışık bir kurallar bütünüdür. Bir sonuç çıkartan hükümdür. Kırmızı ışığın netice hükmü emredici bir hükümdür. Yeşil ışık ise emredici hüküm olmayıp bir izin ve musaade  hükmü içerir. Yani daha farklı anlatmak gerekirse kırmızı ışık dur emridir. Hiçbir sorgulama yapmadan yol boş bile olsa bizden başka kimse olmasa bile durmak zorunda olduğumuz olumsuz önerme içeren emredici bir hükümdür. Yeşil ışık ise geçme musadesidir. Sırf yeşil ışığın yanması bizim hayatımızı güvence altına almaz. Yeşil ışık bile yansa yola bakacağız. Kara yolunda güvenliğimizi tehlikeye atan bir tehdit unsuru yoksa, yol güvenliğinden yüzde yüz eminsek geçme musaademizin olduğu anlamına gelir.

Olaya bu pencereden bakarsak hayatımızı ilgilendiren bu kurallar bütününde kendimizin güvenliğini daha çok sağlayabiliriz.

Yeşil ışıkta geçtiği halde bu geçme hakkına tecavüz eden diğer unsurlar nedeniyle oluşan binlerce kaza ve binlerce ölen kişi vardır. Şunu unutmayalım ki trafikte haklı olmak hayatta kalacağımız anlamına gelmez. Hayatımızı kolaylaştıran bu unsurlarda aynı zamanda da hayatta kalmalıyız ki, sevdiklerimiz de bizim hayat ta kalmamızı istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.