Yeşil Işık Geçeceğinizi Değil Geçme Hakkınızın Olduğunu Belirtir

Daha İlkokuldan itibaren yanlış bir öğreti vardır. Yeşil ışık yanıyorsa ne yapılır? Cevap: Geçilir. Bu öğretinin sonu Yeşil ışıkta ölünür sonucuna çıkar.

Şu bir gerçektir hayat her zaman bize hakkımızı kullandırmamaktadır. Mesela herkes sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı vardır diye Anayasamız belirtirken yıllarca Haliç’in kokusunu soluduk. Bu örnekleri binlerce çoğaltabiliriz.

Kavşaklarda yeşil ışığın yanması bize geçme hakkını verir. Ama bu hakkımızı kullanmak realitede uygun mudur, hakkımıza bir tecavüz var mıdır mutlaka kontrol etmeliyiz.

Bu hak bize yolu kontrol etme, risk analizlerini yapma, yol ve hava durumuna göre hızımızı ayarlama, tüm bunların hepsi gerçekleşince yol müsaitse geçme hakkını verir. Zira yeşil ışıkta geçip de ışık ihlali yapan başka araçla kazaya karışan yüzlerce örnek vardır.

Böyle bir kazada tabi ki bizim kusurumuz olmayacak, kusur karşı tarafta olacaktır. Ama kusursuz olmamız bize yeni bir hayat ve sağlıklı bir beden vermeyecektir.

Yeşil yanıyorsa yeşilin yanması dışında tüm diğer şartlar uygunsa geçmeliyiz.

Yeşilde geçilir söylemi bir öğretidir. Yeşil ışık geçme hakkımızın varlığıdır demek eğitimdir. Trafiğe çıkmadan önce de mutlaka iyi bir direksiyon eğitimi almalıyız. Bu eğitimi de mutlaka direksiyon dersi vermeyi kendisine meslek edinen uzmandan almalıyız. Ankara bölgesinde iseniz bizi arayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.